Kartridż – czyli co powinno się wiedzieć o sercu drukarki

732189_73849476

Kartridż jest jednym z podstawowych elementów drukarki. To właśnie dzięki niemu na naszych kartkach pojawia się wydrukowany tekst, czy zdjęcie. Co, jako użytkownicy powinniśmy wiedzieć o tym materiale eksploatacyjnym?

Kupując drukarkę często nie zastanawiamy się, co w niej tak naprawdę jest. Wiemy, że zarówno drukarka atramentowa, jak i laserowa ma tusz, dzięki któremu na kartkach pojawiają się wydruki. Ale jak nazywa się ta część, dzięki której te tusze są magazynowane? To jest właśnie tzw. Kartridż. Bardziej fachowo można powiedzieć, że jest to zasobnik, który posiada w sobie substancję drukującą. Używa się go zarówno w drukarkach laserowych, jak i atramentowych. W tych pierwszych kartridż zawiera toner, natomiast w tych drugich wyposażony jest w specjalny atrament umieszczony w specjalnych nabojach. Jeżeli mamy kolorową drukarkę – będzie ona posiadała dwa/trzy kartirdże – z atramentem czarnym oraz z trzema kolorowymi.

Wiemy już czym jest tytułowy element drukarki, teraz powinniśmy dowiedzieć się co zrobić, kiedy atrament, albo toner w kartridżu się skończy? Wielu z nas po prostu wyrzuca go, zaśmiecając tym samym środowisko. Okazuje się, że produkt ten można odzyskać (podobnie jak szkło, papier, czy plastik). Pozwala to nie tylko na oczyszczanie środowiska, ale również na zaoszczędzenie energii na produkcję nowego. Każdy użytkownik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kartridż pochodzący z recyklingu jest o 20% tańszy od nowego, a niczym się nie różni od tego nowego. Ważne również jest to, że drukarka nie traci swojej gwarancji, jeżeli używamy kartridża z odzysku.

Co więc zrobić z pustym produktem? Wystarczy oddać go osobie sprzedającej w momencie zakupu nowego. Możesz go również wrzucić do specjalnie przygotowanego na ten cel kosza, który znajdziesz w większych marketach z elektroniką.

Kupując drukarkę musimy dowiedzieć się, czy nasze kartridże posiadają tzw. Chipy. Jeżeli tak jest, musimy liczyć się z tym, że bez takiego elementu na tonerze nasza drukarka nie będzie działała prawidłowo. W chipie bowiem zapisane są informacje o stanie atramentu, typie naboju, a także dacie produkcji kartridża. To właśnie te informacje sprawiają, że producenci zamienników mają problem w kopiowaniu oryginałów.

Dodaj komentarz