Proszek z tonera – jak go wyczyścić?

644445_28493284

Kiedy używamy wymiennych tonerów oczywistym jest, że podczas jego wymiany może dość do rozsypania się reszty proszku. Nie jest to zwykły proszek, dlatego możemy mieć problem z jego usunięciem? Jak więc to zrobić, aby nie uszkodzić ubrań czy dywanów? Poniżej kilka sposobów, które nam w tym pomogą.

Każdy użytkownik powinien wiedzieć, że proszek w tonerze stosuje się do drukarek laserowych. Jeżeli pokusimy się o własnoręczną wymianę musimy liczyć się z tym, że dojdzie do zabrudzenia.

Proszek, który ładowany jest do tonera ma właściwości elektrostatyczne. Oznacza to, że jego cząsteczki bardzo łatwo czepiają się ubrań i skóry człowieka. Niestety przyczepiają się łatwo, jednak trudno je usunąć. Jeżeli już dojdzie do zabrudzenia ubrania, broń Boże nie starajmy się strzepnąć proszku. To nic nie da, wręcz przeciwnie jego cząsteczki wbiją się jeszcze bardziej w ubrudzony materiał. Jedynym wyjściem jest zanurzenie naszego ubrania w zimnej wodzie. Musimy pamiętać, że koniecznie musi to być zimna woda. Odczekajmy kilka minut i plama zniknie.

A co zrobić, jeżeli proszek z tonera wysypał się na nasz ukochany dywan? Niestety nie możemy go zwyczajnie odkurzyć (chyba, że jest to naprawdę bardzo mała ilość, wówczas można użyć zwykłego odkurzacza). Zwykły odkurzacz może się zapchać, a w konsekwencji zapalić. Nikt nie chce mieć pożaru w domu. Jeżeli często wymieniamy toner, warto pomyśleć o zakupie specjalnego odkurzacza, który bez żadnego problemu zbiera drobinki feralnego proszku. Jeżeli jednak robimy to rzadko, to najlepszym sposobem na ochronę jest po prostu zabezpieczenie ubrań i dywanów przed zabrudzeniem. Wystarczy założyć rękawiczki, fartuch, a na podłodze rozłożyć stare gazety bądź folię.

Jeżeli zaś proszek wysypie nam się do drukarki, możemy go wytrzeć wilgotną szmatką. Pamiętajmy, aby szmatka była zamoczoną w zimnej wodzie, wówczas pozbędziemy się elektrostatycznych drobinek i nie będziemy rozcierać ich w drukarce. Nigdy nie wciągajmy proszku zwykłym odkurzaczem, ze względu na wcześniej wspomniane właściwości elektrostatyczne proszku.

Dodaj komentarz